IPTV Sorunları ve Çözümleri | Soru-Cevaplar ve IPTV için Yararlı İpuçları

IPTV ile ilgili en çok yaşanan problemleri ve çözümlerini aşağıda soru-cevap şeklinde inceleyebilirsiniz.Yaşadığınız sorun aşağıda yoksa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Lütfen bizimle iletişime geçmeden önce bu sayfayı sonuna kadar inceleyiniz.

Bütün donma sorunları için öncelikle internet bağlantınızı kontrol etmeli sonrasında aşağıdaki adımları incelemelisiniz. Bunu da şu şekilde yapmalısınız; Örneğin kullandığınız internet hızı 50 mbps ama bu testte 50 mbps den daha düşük bir hız alıyorsanız bu bir sorundur ve 12 mbps den düşük bir hız alıyorsanız bu daha büyük bir sorundur. Bu sorunu internet sağlayıcınızın müşteri hizmetleri ile çözmelisiniz. Testi bilgisayarınızdan yapmalısınız telefondan değil. worldstream.speedtest.net linkine tıklayıp GO butonu ile testi başlatabilirsiniz.
Açılmayan kanal/kanallar. Bu problem için lütfen ilk olarak kanal listenizi güncelleyin. Nasıl güncellerim? Mail adresinizdeki linke tıklayıp indirdiğiniz dosya ile kurulum yapıyorsanız bu işlemi tekrar yapın. m3u playlist link veya server bilgileri ile kurulum yaparsanız listeniz otomatik güncellenir. Güncel listenizi özellikle bilgisayar ve telefonunuzda wifi ve mobil veri ile kontrol edin. Bununla ilgili bu sayfada daha detaylı bilgi mevcut aşağıdaki sorular içinde bulabilirsiniz.

Bazı kanal veya kanallarda ses-görüntü uyuşmazlığı var?

Bu durumu farklı bir cihazda kontrol etmelisiniz. Bazı cihazlar yayınların ses ve görüntü codeclerini gecikmeli çözümleyebiliyor ve bu durum da ses-görüntü uyuşmazlığına sebep olabiliyor. Örneğin iptv cihazında bu sorun var ise telefonunuzdan kontrol edin. Aynı sorun var ise kanaldan kaynaklı olabilir. Endişelenmeyin, teknik ekibimiz yayın kaynaklı ise düzeltecektir.

Bazı kanallar donuyor, bazıları ise donmuyor?

Ulusal kanallarını çıktığımız ülkedeki sunucularımızın bulunduğu bölgeye internet servis sağlayıcınızın uyguladığı bir kısıtlama var ise ulusal kanallarımızda problem yaşarsınız. Ama spor kanallarını çıktığımız farklı bir ülkede bulunan sunucularımıza bu şekilde bir kısıtlama olmadan erişebiliyorsanız problem yaşamazsınız. Ulusal ve spor örnek olarak verilmiştir. Bu örneği kanal bazında da düşünebilirsiniz. X kanalını problemsiz izleyebiliyor iken Y kanalını izleyemiyor olmanız vb. gibi.

Bilgisayarda VLC Media Player’ da kanallar atlıyor?

Kanallarınızın başka bir yerde açık olmadığından emin olmalısınız. VLC Media Player programının son sürümünü kullandığınızdan emin olmalısınız. VLC Media Player açıkken L tuşuna iki kez basın. Alt araç çubuğunda “biri, tümü ya da yinelenmesin çevrim kipleri arasında geçiş yapar” butonu işaretlenecektir. Sorun çözülecektir. Yayını açmayı tekrar deneyebilirsiniz.

Bir kanalı uzun süre izlediğimde birden duruyor ve kanalı tekrar açınca devam ediyor?

Bu durum, kanalı veya kanalın bulunduğu sunucuyu bir sebepten dolayı yeniden başlattığımızı gösterir. Bu durum bir donma problemi değildir.

Telefonumun mobil interneti ile yayınları sorunsuz izliyorum ama modemden gelen internet ile izleyemiyorum?

Telefonunuzun mobil verisi 4,5G ile yayınlarda sorun yaşamıyor ancak modemden gelen internet ile sorun yaşıyor olmanız internet servis sağlayıcınızdan veya modeminizden kaynaklı bir problem olduğunu göstermektedir. Modeminizi yeniden başlatıp kontrol etmelisiniz. Eğer düzelmedi ise bu sayfada yer alan, size uygun soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Smart IPTV uygulamasını kullanıyorum. Kanal listesini açtığımda “URL Nr.1 Error!” hatası alıyorum ve hiçbir kanal görünmüyor?

Modeminizin ve TV’ nizin fişini çekip 2 dk sonra tekrar takıp açmayı denediğinizde bu hata gidecektir. Eğer devam ediyor ise siptv.eu adresinden kurulum işlemini tekrarlayabilirsiniz. Eğer yine devam ediyor ise uygulamayı kaldırıp tekrar yükleyip kurulum yapabilirsiniz.

Normal saatlerde donma yok ama maç saatlerinde donmaya başlıyor maç bitince düzeliyor?

Türkiye’ de özellikle maç saatlerinde yoğun bir internet kullanımı olmaktadır. İnternet servis sağlayıcıları bu yoğunluktan dolayı sistemlerindeki yükü hafifletmek amacı ile yurtdışı çıkışlarını kısıtlamaktadır. Bu durumda da bağlantınız sunucularımıza sağlıklı erişemez ve donma problemleri yaşarsınız. Maçtan sonra yoğun kullanım azalır ve kısıtlamalar esnetilmeye başlar. Bu kısıtlamalara maruz kalmayan internet kullanıcıları ise hiç bir sorun yaşamadan yayınları izleyebilir.

Mobil cihazımdan kanal listemi alamıyorum. Kanal sayısı 0 gösteriyor?

Telefonunuzdan uygulama üzerinden kanal listesini çekememe, listedeki kanal sayısını 0 görme gibi sorunlar ile karşılaşırsanız mobil veriye bağlıysanız mobil verinizi, wifiye bağlıysanız modeminizi kapatıp 2 dk sonra tekrar açarak deneyebilirsiniz. Sorun çözülecektir.

Maç saatinde maç yayınının olduğu kanal donuyor ama diğer kanallar donmuyor?

Bu problem aynı şekilde Türkiye’ de yoğun internet kullanımı olan saatlerde yüklerini hafifletmek için servis sağlayıcılarının maç kanallarımızın yayın çıkış sunucularının bulunduğu ülke veya bölgelere kısıtlama uygulamasından kaynaklamaktadır. Diğer kanalların bulunduğu sunucuların barındığı ülke veya bölgelere herhangi bir kısıtlama uygulamaz ise diğer kanallarda doğal olarak problem yaşamazsınız.

Kanallar aynı internet ile telefonda açılıyor ama cihazımda açılmıyor veya donuyor?

Bu, kanalların açılmadığı veya açıldığı ancak donma yaptığı platformun sorunlu olduğuna işarettir. Örneği değiştirebilirsiniz. Bilgisayarda problem olmayıp iptv cihazında problem olması gibi. Cihazın güncellemelerini veya internet bağlantısının sağlandığı kabloyu kontrol edebilirsiniz.

Kanalda ses var görüntü yok ya da görüntü var ses yok?

Kanalda teknik bir problem oluşmuş olabilir. Teknik ekibimiz en kısa sürede müdahale edecek ve problemi çözecektir.

Kanal veya kanallar geç açılıyor?

Bu durum, internet bağlantınızın sunucularımızın güvenlik duvarlarından gecikmeli geçiyor olmasından kaynaklıdır. IP adresinizi değiştirmeniz, VPN kullanmanız veya DNS adreslerinizi değiştirmeniz bu süreyi kısaltabilir. Ancak kesinlikle kısaltır diye bir durum yoktur. Bu tamamen bağlantınızın güvenlik duvarlarımızdan geçiş süresi ile ilgilidir.

Kanal veya kanallar açılmıyor, hata veriyor?

Bu duruma 3 neden sebep olabilir;

1) Bazı kanal veya kanallarda playlist failed, connection failed, error gibi hatalar alıyorsanız ilgili kanal veya kanallarda bakım yapılıyor olabilir. Kısa bir süre beklemenizi rica edeceğiz. Ardından kanala/kanallara erişebilirsiniz.

2) Tüm kanallar atlıyor ve hiç biri açılmıyor ise modeminizi yeniden başlatıp denemelisiniz. Mümkünse telefonunuzun mobil verisi ile kontrol etmelisiniz. Problem devam ediyor ise sunucularımızda bakım yapılıyor olabilir, kısa bir süre beklemenizi rica edeceğiz.

3) Bakım yok ve kanalların aktif olması halinde hem mobil veri ile hem de modem interneti ile bu hatalarla karşılaşıyorsanız üyelik süreniz bitmiş olabilir.

Hız testi sonuçlarım iyi ama yayınlar donuyor?

Hız testi siteleri size eviniz ile servis sağlayıcınızın en yakın sunucusu arasındaki hız değerlerini gösterir. Bizim sunucularımız ise Avrupa’ dadır. Yani hız testi yaparken “Change Server” kısmından Avrupa ülkelerinden bir sunucu seçip (worldstream.speedtest.net adresine tıklayabilir ve doğrudan sunucusu seçilmiş siteye gidebilirsiniz.) test yapmalısınız. Gördüğünüz değerlerin normal hız testi sonucunuzdan daha düşük çıktığını göreceksiniz. Burada önemli bir nokta vardır; hız testi sonucu tek başına iptv yi donmadan izlemek için yeterli değildir. Birincil şart değerlerin iyi olmasıdır, ikincil şart ise bağlantınızda zayıflamalar ve yurtdışı çıkışlarının kısıtlanması gibi problemler olmamalıdır.

Farklı IPTV firmalarından test aldım/satın aldım onlarda donma yok ama sizdeki üyeliğimde donma var?

Bu sorunun cevabı yine bu sayfada bulunan farklı sorunlar altında da belirtilmiştir. Başka IPTV sitelerinden aldığınız hesaplardaki kanalların bulunduğu sunucuların barındığı ülke veya bölgelere servis sağlayıcınız kısıtlama vb. uygulamalar yapmıyorsa bu sunuculara sağlıklı bir şekilde erişirsiniz ve donma yaşamazsınız. Bizim kanallarımızın barındığı sunucuların bulunduğu ülke veya bölgelere servis sağlayıcınız kısıtlama vb. uygulamalar yaparsa donma yaşarsınız.

Birkaç gündür sorunsuz izliyordum ama son zamanlarda donmaya başladı?

Modeminizin fişini çekip 2 dk sonra tekrar taktığınızda yeni bir ip adresine sahip olacaksınız. Bu işlemden sonra probleminiz düzelmiş olacaktır. Eğer düzelmedi ise üstte yer alan, size uygun soruların cevaplarını inceleyebilirsiniz.

Tüm yayınlar 5-10 saniye gibi az süre aralıklarında sürekli donuyor?

Bu durum, bu sorunu yaşadığınız anda bağlantınızın zayıfladığına işarettir.Yayınları izlediğiniz cihazın ve modemin fişini çekip 2 dk sonra tekrar takın. IPTV izlediğiniz cihazdan başka internete bağlı başka bir cihaz varsa telefon, tablet, bilgisayar, tv gibi bunların internet bağlantılarını kesin. Yayınları tekrar açtığınızda problem devam ediyor ise speedtest.net adresine gidip “Change Server” kısmına WorldStream yazıp aratın, seçin ve testi başlatın. (worldstream.speedtest.net adresine tıklayabilir ve doğrudan sunucusu seçilmiş siteye gidebilirsiniz.) Gördüğünüz değerler kullandığınız paket hızının altında çıkıyor ise servis sağlayıcınız tarafından bağlantınıza kısıtlama uygulanıyor demektir. IPTV yayınlarını problemsiz izleyebilmeniz için servis sağlayıcınız tarafından bu tür uygulamalara maruz kalmamalısınız. Problemi internet servis sağlayıcınızın müşteri hizmetlerine bildirebilirsiniz.

YouTube ve film sitelerinde hiç donmadan Full HD izliyorum ama IPTV donuyor?

Bu kıyaslama yanlıştır. Sebebi de şudur; YouTube onlarca milyar dolarlık bir şirkettir ve video akış teknolojisi IPTV ile aynı değildir. Aynı şekilde film izleme sitelerindeki filmler sitelerin kendi sunucularında değil, OpenLoad, Vimeo, VK gibi dev şirketlerin sunucularında barınır. YouTube ve bunun gibi siteler CDN teknolojisi kullanmaktadır. Bu sayede bir videoyu izlerken Amerika’ daki YouTube sunucularına bağlanmak yerine ülkenizdeki bir sunucuya bağlanır, izlersiniz. Böylece internet servis sağlayıcınızın uyguladığı kısıtlamalara takılmazsınız. Ama IPTV izlerken doğrudan yayınların çıkıldığı Avrupa’ daki sunucularımıza bağlanır ve bu kısıtlamalara takılırsınız. Bu durum oluşursa yayınlarda problem yaşarsınız.

İpuçları

  • Modem ile yayınları izlediğiniz cihaz arasında kablolu (CAT6 veya CAT7) bağlantı kurmalısınız.
  • Gerçek internet hızınızı öğrenmek için speedtest.net sitesinden “Change Server” kısmından WorldStream yazıp aratın ve testi başlatın.(worldstream.speedtest.net adresine tıklayabilir ve doğrudan sunucusu seçilmiş siteye gidebilirsiniz.) IPTV izlemek için internet hızının yanında bağlantınızda kısıtlamaların olmaması gerekir. Bunu speedtest siteleri göstermez.
  • Özellikle donma sorunları yaşayan kullanıcılarımıza VPN kullanımını önermekteyiz. Ancak bu bazı kullanıcılarımızın bağlantılarında çözüm olabildiği gibi bazılarında olamamaktadır.
  • DNS adreslerinizi 1.1.1.1 – 1.0.0.1 olarak değiştirebilirsiniz veya girili bir DNS var ise otomatiğe alabilirsiniz. DNS adresi aynı şekilde VPN gibi bazı bağlantılarda çözüm üretebildiği gibi bazılarında üretmemektedir. Bu konuda deneme yanılma yolu izleyebilirsiniz.
  • ADSL veya VDSL kullanıyor ve ev telefonunuz modeme bağlı ise bağlantıyı kesip araya splitter takmalısınız. Bu, oluşan sinyal dağılmasını önleyebilir.
  • Mümkünse gerçek fiber kablosu kullanan firmaların fiber paketlerini tercih etmelisiniz.
  • Modem arayüzünde gördüğünüz ip adresiniz ile whatismyip.com sitesinde gördüğünüz ip adresiniz aynı değilse servis sağlayıcınız size CGN IP (diğer internet kullanıcıları ile aynı ip adresini ortak bir havuzdan kullanma) vermiş olabilir. Bu, bazı portların engellenip filtreleme sistemlerine takılmanıza sebep olabilir. Müşteri hizmetlerinizi arayıp bu ortak ip havuzundan çıkmak istediğinizi bildirebilirsiniz.
  • Bağlantınızda oluşan SNR hızı ve hat zayıflaması gibi durumları müşteri hizmetlerinize bildirebilirsiniz. Yine bu durumların olup olmadığını müşteri hizmetlerinizden öğrenebilirsiniz.

IPTV sunucularımızın bulunduğu datacenterlar tarafından bize verilen garanti uptime oranı %99′ dur. Buna rağmen datacenter kaynaklı problemler, bulut sunucu problemleri, yayın firmalarından kaynaklanan problemler ve yayınların dağıtımı için kullandığımız yazılımlar gibi 3. taraf firmalardan kaynaklanan problemler olabilir. IPTV, internet üzerinden verilen bir hizmet olduğu için bu tür durumların yaşanabileceği de bilinmelidir. Buna rağmen IPTV kullanıcılarının yaşadığı problemlerin büyük bir yüzdesi internet servis sağlayıcı kaynaklıdır. Bizden kaynaklı sorunları web sitemizin duyuru sayfasından tüm kullanıcılarımıza bildirmekteyiz. Duyuru sayfamızda genel (sunucularda bakım gibi tüm kullanıcıları ve yayınları etkileyecek bir durum vb.) bir problem bildirisi yok ise sistemlerimizde problem yok demektir.

PERFORM IPTV; kullanıcılarına minimum problem ile birbirinden kaliteli içeriği kaliteli görüntü seçenekleri ile sunmayı hedef edinmiştir ve bunu başarı ile uygulamaktadır.